گردشگری

جاذبه های گردشکری ارمنستان

0
خرید بلیط هواپیما

اگر قصد رفتن به ارمنستان را دارد می توانید با خرید بلیط هواپیما از سفرتیک به راحتی و با قیمتی باور نکردنی به مقصد خود برسید .

تاریخچه ارمنستان

کشور در قفقاز جنوبی که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و و از جنوب  با ایران و نخجوان همسایه است. به پایتختی شهر ایروان  که اندکی فاصله ازدریای سیاه  دارد. سرزمینی کوهستانی که شامل بخشی از فلات ایران، و بخش غربی فلات ارمنستان و رشته کوه های جنوبی قفقاز شامل می شود.

نام قدیمی ارمنستان

هایک نام قدیمی و بومی ارمنستان به زبان ارمنی که در قرون وسطی با اضافه کردن پسوند فارسی “ستان” به نام هایستان تغییر نام داد .

هایک نتیجه حضرت نوح بوده (فرزند نوه) ، تاریخ نویس ارمنی موسس خوناتسی هایک یک مرد چهارشانه و هیکلی که برای دوری از ظلم و ستم پادشاه بابل بعد از تولد آرامانیاک فرزرندش به همراه خانواده به بخش شمالی بابل  به نام آیراراد رفت و شروع به آباد کردن آن منطقه کرد.

 زمانی که سمت شمال غرب حرکت کرد به فلاتی رسید که که نام آن دشت را هایکاشن گذاشت که الان به ارمنستان کنونی تیدیل شده است.

دوران پیشاتاریخ:که از دوران پیشاتاریخ تا تشکیل دودمان یرواندونی می باشد .عصر حجر  زمانی که در فلات کنونی ارمنستان خالی از سکنه بوده اما با پیدا کردن اثار از عصر هجر و ابزارشان که ساخت دست انسان بوده در حوالی کوه های  آرتنی ، آرگونی  و تپه ها راوا . که در دوره پیشا تاریخ به بخش پارینه سنگی، میان سنگی و عصر سنگی تقسیم شده است.

سده های میانه :که دودمان باگراتونی تا اوایل سده پانزدهم است.ارمنستان سلجوقی نام این کشور در سده یازدهم میلادی بوده ، که این کشور مورد حجوم حکومت های سلجوقیان و امپراتوری بیزانس از شرق و غرب بوده است. 

دوران باستان  :  این دوران از دودمان یرواندونی تا  زمانی که مسیحیت به عنوان دین رسمی ارمنیان اعلام شد.شخصی به نام یرواند یکم ساکاواکیاتس اولین پادشاه اروندی و هم چنین آخرین پادشاه این دودمان  آنتیوخوس چهارم کوماژن بوده است . شاهان یرواندی از طایفه هخامنشی ها به شمار میرود که اولین پادشاه دودمان یعنی یرواند یکم با دختر پادشاه ایران اردشیر سوم ازدواج کرد.

پادشاه وقت ارمنستان گاکیک یکم در گذشت و قبل از آن جانشینی تعیین نکرده بود به همین علت بین پسرانش ( سمبت سوم و آشوت چهارم ) برای جانشینی اختلاف افتاد. که دوچار دوگانگی مردم شدن که بخاطر این موضوع تلفات سنگینی متحمل شد که سر انجام دو برادر با یک دیگر صلح کردن و قلمرو پادشاهی باگراتونی میان آنها تقسیم شد.

عصر جدید  : از زمانی که  ارمنستان جز ایران بود تا تشکیل ارمنستان شوروی است.ارمنستان صفویان زمانی بود که ارمنستان تحت سلطه دودمان صوفیه بود ( 1508 تا 1722 میلادی) . ارمنستان افشاریان از  سال 1736 تا 1796 میلادی تحت اشغال افشاریان بوده که در نهایت این کشور تحت سلطه قاجاریان (1785 تا 1828 میلادی ) قرار گرفت که ملقب به ارمنستان قاجاریان شد.

عصر مدرن :که از ارمنستان شوروی تا تشکیل جمهوری ارمنستان می باشد .عصر مدرن از تاریخ 1990میلادی شروع شده و تا به امروز ادامه داشته مانند جنگ قره باغ که از فوریه 1988 تا مارس 1994 ئر جنوب غربی ارمنستان ادامه داشت. چون دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان میخواستند مناطق بومی خود را گسترش دهند . که بعد از 6 سال بهد از اعلام آتش بس شورای عالی قره باغ  شخصی به نام روبرت کوچاریان به عنوان نخست وزیر قره باغ معرفی کردند.

جاذبه های گردشگری ارمنستان

دریاچه سوان


این دریاچه در استان گغارکونیک مه نام دیگر دریاچه سوان گغارکونیک است . که گقام ، لیخنس که به زبان یونانی و لاتین است . گگچا به ترکی به معنای دریا چه آبی ، که هیچ راه به آب های آزاد ندارد. در 60 کیلومتری شمال شرقی ایروان و در قسمت مرکزی جمهوری ارمنستان که یکی از مرتفع ترین دریا چه جهان از سطح دریا قرار گرفته است.

رود خانه ای از این دریاجه میجوشد به نام هرازدان که به رود مرزی ارس میریزد و یک ماهی قزل آلا مشهور به نام ایشخان ( شاهزاده)یکی از گونه های دریایی بومی مشهور این منطقه است.

معبد گارنی


آثار باستانی دوران مهر پرستی که برای نیایش خورشید و به عنوان مهرابه ساخته شده که این عبادتگاه تنها عبادگاه برای مردم غیر مسیحی در کشور ارمنستان است. که این آیین مهر پرستی که از ایران باستان بوده که بعد ها از ایران به ایروان وارد شده است. در سال 1679 میلادی این نیایشگاه بر اثر زازله ویران شده این بنا در سال 77 پس از میلاد مسیح در دوره یونانی ساخته شده بود که توانستن خرابی ها را برای نخستین بار بین سال های 1911 تا 1909 میلادی بازسازی و که این بنا نزدیک 300 سال خراب بوده را بازسازی کرده اند.

صومعه خور ویراپ


مدرسه ای دینی و محلی برای زندگی کاتولیکوس ارمنستان که وابسته به کلیسای ارمنی بوده استفاده میشده است. گریگور روشنگر که ابتدا 13 سال توسط پادشاه تیرداد سوم به دلیل موعظه مسیحیت بین مردم ارمنستان زندانی شد که استاد دیتی پادشاه شد و رهبر فعالیت های تبلیغی دینی بین مردم در سال 301 شد.

ساخت اولیه این کلیسا در سال 642 میلادی  در محله ای به نام Virap Kirat  که سازنده آن نرسس سوم نام آن مکان مقدس را به نشانه ستایش سنت گریگوری ساخت که در سال های متوالی بازسازی شدو کلیسای کوچک بزرگتر شود و به نام سنت Astvatsatsin مادر مقدس خدا که در کنار خرابه های قدیمی کلیسای کوچک ساخته شد.

قلعه ایربونی


نام ایروان از Erebuni  گرفته شده معنای اِرِبونی همان یِرِوان در زمان ارمنی است.باستان شناسان طی تحقیقاتی در سال 1950 کتیبه ای آرگیشتی یکم در قلعه اربونی یافت شد.  که این کتیبه در 782 سال پیش از میلاد  به دست پادشاه در بالای تپه ای به نام آرین ساخته شد. این قلعه مرکز اداری ، اقتصادی و سیاسی بوده که به منظور نظارت بر منطقه شمال ایروان و منطقه حکومتی اورارتو ساخته شده است.

کاسکاد یا بنای هزار پله ارمنستان


در میدان اپرا در مرکزی ترین قسمت شهر بنایی ساخته شده که طرح اولیه آن در سال 1970 توسط معمار برتر شهر اکساندر تامانیان پایه گزاری شد. این طرح حدود 10 سال فقط به عنوان یک طرح باقی ماند تا زمانی که دوباره جیم تورسیان با اضافه کردن جزییات و طرحی جدید دوباره این پیشنهاد را مطرح کرد. طرح جدید در اوایل سال 1980 شروع به ساخت شدو موانعی مانند فروپاشی شوروی سابق و زلزله سال 1988 مانع از پیشرفت آن شد.

ساختمان اپرا ایروان ارمنستان


ساختمان اپرا همان ساختمان معرف باله ملی اپرا که دانشگاه تئاتر ارمنستان توسط معمار برجسته ارمنستان الکساندر تامانیان در سال 1933  ساخته شده و توسط خود او افتتاح شد. این ساختمان دو تالار با سقفی مشترک دارد. که از نظر اکوستیک بسار زیبا و دیدنی است. یکی از سال های این مجموعه به نام اولین اپرانویس ارمنی نامیده شده و دیگری سالن اپرا و باله ملی تئاتر الکساندر سپندریان است .

صومعه TATEV ارمنستان


 

مرکز معنوی سیونیک در صد سال گذشته بوده است.که حال حاضر مرکز توریستی ارمنستان شده . به عنوان طولانی ترین تله کابین جهان از روستای هالیدزور به تاتو کشیده شده که توجه توریست های خارجی را به خود جذب میکند.

دیگر جاذبه های این منطقه گردشگری وجود پل “Satani Kamurj”  که میتوان از مناظر طبیعی ساخت بشر لذت برد این بنا در سال 1995 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کلیسای گغارت


مجموعه ای در 40 کیلومتری شرق ایروان که در کوه کنکاری شده که درون دره ای در 9 کیلومتری معبد گارنی است. این صومعه در قرن 4 توسط گریگور روشنگر باز سازی شد. این بنا برای خانئان زاکریان که به دستور آل زاکریان ثروتمند ترین ارامنه ساخته شد و بعد هاب خاندان پروشیان این ملک را خریداری میکنند. در بالای درب جنوب نماد شیر سلطنتی اقوام شرقی که نشان خانوادگی شاهزاده زاکاریان وجود دارد.

مجسمه مادر ارمنستان


ارمنستان دارای نماد شهری خاص است به نام مجسمه مادر ارمنستان که در پارک پیروزی در بلندی های ایروان است.  که این مجسمه استالین که به دست سرگی مرکوف بوده است. بعد از استقلال ارمنستان مجسمه استالین را پایین آورده و مجسمه مادر به دست آراهاروتیان ساخته شد که به نشان قدرت و صلح در سال 1967 جایگرین آن مجسمه شد.  در بالای موزه وزارت دفاع قرار دارد. . یادبود های شهدای جنگ جهانی دوم می باشد.

یزد شهری با قدمت چندساله

مقاله قبلی

مکان های گردشگری مشهد

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *