گردشگری

دبی از روستا تا مدرنیته – مجله گردشگری سفر تیک

0
خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط هواپیما

تاریخچه ی دبی شهری در اوج مدرنیته

  دبی دهکده ای کوچک از توابع مشایخ ابوظبی تا قبل از سال 1833 که در این سال 800 نفر از اعضای خانواده و دوستان  شخصی به نام شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به بندری طبیعی به نام خور اقامت پیدا کردن.

اولین قبیله و حاکمان دبی نسبت میرسد. به قبیله بنی یاس که پایه گذارش شخصی به نام بنی یاس بوده هر یک ار فرزندان یاس قبایلی برای خود اشتن تا  زمانی که اعلام اتحاد بین قبایل شد. که به نام امارات متحده نام گرفت . که  با کمک آل مکتوم بین قبایل اتحاد ایجاد کرد . و از سال 1833 نام حاکمان به ترتیب زیر میباشد.

  • مکتوم بن بطی آل مکتوم (۱۸۳۳–۱۸۵۲)
  • سعید بن بطی آل مکتوم (۱۸۵۲–۱۸۵۹)
  • حشر بن مکتوم آل مکتوم (۱۸۵۹–۱۸۸۶)
  • راشد بن مکتوم آل مکتوم (۱۸۸۶–۱۸۹۴)
  • مکتوم بن حشر آل مکتوم (۱۸۹۴–۱۹۰۶)
  • بطی بن سهیل آل مکتوم (۱۹۰۶–۱۹۱۲)
  • سعید بن مکتوم آل مکتوم (۱۹۱۲–۱۹۲۹)
  • راشد بن سعید آل مکتوم (۱۹۵۸–۱۹۹۰)
  • مکتوم بن راشد آل مکتوم (۱۹۹۰–۲۰۰۶)
  • محمد بن راشد آل مکتوم (۲۰۰۶ – تا امروز)

ریشه نام دبی

ایرانیان نام این جزیره را که بین دو دریا یا خور بوده دو پی در زبان فارسی میگویند که بعد ها به دوبی رسیده است.

تاریخ نویسی به نام فدل هندهال نام شهر دبی را از دبا گرفته که معنای جریان آهسته رودخانه هست تشبیه کرد.

یک از شاعران دبی به نام احمد محمد عبید  دبا نام نوعی ملخ است که در گزشته بسیار در شهر وجود داشته.

در اوایل قرن 20 دبی بندری موفق شد که در دهه 1930 جمعیت دبی حدود 20 هزار نفر شد که 25 در صد آن مهاجران بودن . که به سرعت از بندر خور دبی را به مرکز ماهیگیری، صید مروارید و تجارت از طریق دریا شد.

 

گردشی جذاب در دبی


آسمان خراشی به نام برج خلیفه

دبی

بلندترین برج دنیا با ارتفاعی 2/828 به نام برج خلیفه. که طبقه 124 ام ان سکوی بازدید بسیاری از گردشگران است .که این برج را مشهور ترین جاذبه توریستی مینامند. این برج 60 طبقه دارد و در سال 2010 افتتاح شده است.

منظره ای آن سوی خط آسمان که در روز تماشاگر مناظر صحرا اقیانوس و در شب برای تماشای نور پردازی جذاب این شب برای عکاسی بسیار قابل توجه است.

اصلی ترین طرح این برج از گل صحرایی الهام گرفته شده. که بخاطر شکل فیزیکی ان نیروی وارده باد را در آخرین طبقات مهارمیکند . طاق برج خلیفه الهام گرفته از معماری اسلامی است. و از بخش هایی با کاربرد های تفریحی و گردشگری ، مسکونی، تجاری و اداری و بخشی از این برج به عنوان هتل معرفی شده است.

تور های لحظه آخری

رزرو بلیط هواپیما

خرید بلیط هوایما

دبی مال

رزرو بلیط هواپیما

 

بزرگترین پاساژ گردشگری و تجاری دنیا دبی مال میباشد که دارای ورودی هایی از برخ خلیفه و اکواریومی بسیار بزرگ با بیش از 33000 ماهی وموجود دریایی که امکان غواصی دارد، پیستی اسکی درمنطقه زمستانی منفی صفر ، یک جنگل از انواع حیوانات ، دایناسور 155 میلیون ساله در قسمت ما قبل تاریخ  ، سگا ریپابلیک بهشتی برای عشاق بازی های کامپیوتری،  خیابان مد که طراحان مد و برندهای مختلف برای نمایش مد و لباس ها در کنار هم جمع شده اند.اگر می خواهید در این مکان زیبا خرید کنید و لذت خرید را ببرید با خرید بلیط هواپیما در سایت سفرتیک بهترین قیمت هارا بگیرد .

موزه دبی

بلیط هواپیما

قلعه الفهیدی که برای دفاع از رودخانه دبی در سال 1787 ساخته شده است. که از آجرهای مرجانی سنتی که با هم آهک به هم متصل شده و طبقات با تیرک چوبی ساخته شده و سقف آن با برگ های نخل خرما  ساخته شده است.

در گذشته محل زندگی حاکم و خانواده او بوده است. در سال 1971 بازسازی شده و اخرین بازسازی در  سال 1995 بوده که باعث توسعه شهر دبی شده که اکنون بهترین موزه دبی معرفی شده است.شما می توانید با خرید بلیط هواپیما از ما سفر خود را به این مکان تویستی قطعی کنید ما بهترین نرخ هارا شما داریم 

دبی قدیم یا بستکیه

محله الفهیدی در اواخر قرن 19 بخاطر رفت و آمد و تجارت بازرگانان ایرانی که مجذوب تجارت مروارید و پارچه که بدون مالیات بوده مجذوب شده بودن و در این منطقه سکونت داشتن.

بیشتر ساختمان ها این منطقه دارای بادگیری هایی در بالاترین نقطه ساختمان دادند که نقش مهمی در تهویه هوا دارند و بخاطر شباهت این بادگیرها به مناطق ایران  ما از جمله یزد علاقه شدیدی به این منطقه داشتند.

شیخ سعید آل مکتوم

فرمانروایی که از سال 1921 تا 1958 فرمانروایی کرده این خانه توسط پدر وی در سال 2896 ساخته شده است که بتواند به حمل ونقل وی از بالکن نظارت کند. خانه اصلی که در کنار خانه فعلی قرار دارد بعد از بازسازی به موزه تبدیل شد و ولی خانه اصلی تخریب شده این خانه فعلی از همه لحاظ به خانه اولیه شباهت دارد از پنجره های چوبی ، صفحات تهویه  ، گچکاری های گلدار و هندسی که دارای  30 اتاق دور یک حیاط مرکزی ساخته شده است.

نمایشگاهی از عکس های تاریخی از بین سال های  1948 و 1953 وجود دارد. بخش هایی ازقبیل : عکس های ماهیگیران در حال صید مروارید و ساخت قایق ، نامه ها ، نقشه ها، سکه و تمبر که توسعه و پیشرفت امارات رانشان میدهد

استانبول شهری در دو قاره ، با ما باشید با تجربیات این شهر

مقاله قبلی

اسپانیا کشوری رویایی در اروپا

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *