راهنمای سفر

۱۰مورد از بهترین جاذبه‌ های توریستی هند که نباید از دست بدهید

0
هند
تاج محل و همه چیز آن

هند کشوری پر نشاط  است. این کشور مکانی است از تلفیق دو دنیای مدر و سنتی هند از نظر وسعت هفتمین کشور بزرگ جهان محسوب میشود.  همچنین دومین کشور پر جمعیت جهان قابل ذکر می باشد .این کشور یکی از غنی ترین مراث هارا به همراه خود دارد که نشانه قرن ها فرهنگ و مذهب های مختلف است . در این مقاله میخواهیم بهترین مکان های توریستی  به شما دوستان عزیز معرفی کنیم تا با این اطلاعات سفر خوبی را برای خود رقم بزنید.


برای رزرو بلیط هواپیما و تور های لحظه آخری  ما به سایت سفرتیک مراجعه کنید ما در تلاش هستیم تا بهترین سفر هارا برای شما رقم بزنیم

منبع عکس های استفاده شده سایت unsplash می باشد

1. تاج محل Taj Mahal ، اگرا Agra

بلیط هواپیما 

یکی از معروف ترین ساختمان های  هند تاج محل است .  تاج محل در سال ۱۹۸۳ در لیست میراث جهانی  یونسکو  با عنوان «جواهر هنر اسلامی در هند و یکی از شاهکارهای تحسین شده میراث جهانی» به ثبت رسید.
این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانییا امپراتوری مغولی هند، بخاطر یادبود همسر ایرانی خود ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل یعنی عالی شکوه منطقه در هنگام وضع حمل فوت کرد، بنا شده است. و خود شاه جان در انجا به خاک سپرده شده است.
ساخت این بنا 22 سال به طول انجامید که در سال 1631 آغاز شده است.
در تاج محل بیشتر از ممر سفید استفاده شده است و با منبت کاری های گل دار ظریف و سنگ هاس قیمتی مانند یشم ، لاجورد، الماسو مادر مروارید تزیین شده. با عنصر های طراحی اسلامی تلفیق شده است مثل قوس ، مناره و گنبد های پیاز شکل که در کنار ان خطاطی های سیاه در سر بکار برده اند.
بهترین زمان برای رفتن به تاج محل سپیده دم یا غروب است که فضا بخااطر تغییر نور ها درخشان میشود. و باز تاب تاج محل را در رود خانه جمنا حتما ببینید.

2.شهر مقدس بنارس Varanasi

بلیط

بزرگترین مراکز زیارتی هندو ها شهر مقدس بنارس که در کنار رود کنگ که مهم ترین نماد مذهبی قرار گرفته است. از قدیمی ترین شهر های زنده دنیاست که قدمتش به قرن هشتم پیش از میلادمسیح میرسد.محله قدیمی کنار رود کنگ و معبد ویشوانا کاشی مه در سال 1780 ساخته شده میتوان دید.
معبد ویشوانا کاشی همرا با هفت معبد جداگانه دیدنیست. ورود به رود کنگ برای نماز گزاران هندو اهمیت به سزایی دارد. مکان هایی پلکانی وجود دارد به نام قات ghat بنارس بیش از 100 قات دارد که قات دسشومه و قات عاصی  بزرگترین آنهاست. در محل تلاقی رود گنگ و رود عاصیبه طور ویژه ای مقدس محسوب میشود.
دانشگاه هندوبنارس مه کتابخونه عظیمی دارد با بیش از یک میلیون کتاب که در سال 1917 تاسسیس شده شهرت بسزایی دارد. نقااشی های مینیاتوری ، مجسمه ها ، نسخه های خطی برگ نخل و نمایشگاه تاریخ محلی همه را در موزه بهارات کالا باهاوان میتوان بازدید کرد.

3.هارماندیر صاحب ( Harmandir Sahib)، معبد طلایی امریتسار (Amritsar)

خرید بلیط هواپیما

امریتسار توسط رام داس معلم مذهبی اهل ایالات متحده آمریکا در سال 1577 ساخته شد و برای سیک ها یکی از مهم ترین مراکز تاریخی و فرهنگی بشمار میرود.
هارماندیر صاحب یکی از جاذبه های اصلی است که در سال 1604 افتتاح شد و بخاطر دکوراسیون طلایی خود به معبد طلایی شهرت دارد و یکی از زیارتگاه های مقدس سیک ها بشمار میرود و هندو ها و مردم مذهبی دیگر هم مجذوب آن میشوند، ترکیب سبک های هندو و اسلامی بنا شده است.
گنبد طلایی آن که به شکل گل نیلوفر که نماد پاکی ، قسمت پایین از سنگ های مرمر که با طرح های گل و حیوانات منبت کاری شده است.
به خاطر صدای آواز نمازگزاران که سیک ها از کتاب مقدس خود میخوانند فضای معنوی آن بر روی شما تاثیر گذار است که در سراسر مجموعه میپیچد.

4.شهر طلایی جیسلمر (Jaisalmer)

 تور کیش و مشهد

علت نام گذاری این ساختمان به خاطر به کار بردن ماسه های سنگی زرد رنگ است ، که در تپه های شنی بیابان تار بنا شده است. این شهر در گذشته پایگاه مرزی استراتژیک بوده و حالا پر ازدروازه های با شکوه ،قلعه عظیم جیسلمر ، قصرهای پر زرق و برق قدیمی که ساختار دلهره آر ان به قرن 12 میرسد.
از میدان اصلی علاوه بر قصر ها، 99 سنگر و دروازه عظیم ،  دژ ، معبد ها و خانه های قدیمی راه دارند.ساخت بنا از در سال 1500 شروع شده و تا قرن 19  ادامه داشته.
در قسمتی از قصر با کاشی های ایتالیایی و چینی تزیین شده است، درهای حکاکی شده که و معبد جین به قرن 12  تا 16 برمیگردد.که با مرمر ، ماسه سنگ و برگ های نخل خطاطی شده و سقف آن به رنگ روشن است که در قسمت های عمومی قصر قرار گرفته اند.
نسخه های خطی وآنتیک هایی از قرن 16 در کتابخانه 1000 ساله جاین  بندر وجود دارد.

5.قلعه سرخ ( The Red Fort )

قلعه سرخ ( The Red Fort )

این قلعه به خاطر ماسه سنگ های قرمز استفاده شده نامگذاری کرده اند ، به شکل هلالی توسط شاه جهان در سال 1648 در دهلی نو ساخته شده است.
قلعه سرخ قبلا توسط امپراتور برای مراسم تشریفاتی استفاده میشد و که توسط یک خندق بزرگ احاطه شده و دو دروازه بزرگ لاهور ، ورودی اصلی قلعه ، دروازه دهلی از نقاط جالب آن است. مساحتی بیش از دو کیلومتر مربع دارد.
با تور های قلعه میتوان از چات چوک بازار سر پوشیده قرن 17 که از جواهر و لباس ابریشم و سوغات و مواد غذایی بخش سرگرم کننده است. دید جدید از زندگی زمان شاه و سالن مرمر سفید که امپراتور افراد خود را در انجا ملاقات میکرد.
از دست ندهید : نمایش های صدا و نور برای نشان دادن رویداد های مهم تاریخ قلعه سرخ عصر ها برگذار میشود.

6.دروازه هند (The Gateway of India)، بمبئی (Mumbai)

دروازه هند (The Gateway of India)، بمبئی (Mumbai)

دروازه هند در بمبئی بنایی به طول 26 متر که مشرف به دریای عرب است.
ساخت این بنا به سال 1911 برمیگردد که به مناسبت ورود شاه جرج پنجم و همسرش ملکه مری ساخته شده و در سال 1924 به عنوان بلندترین ساختمان افتتاح شد.
به خاطر طراحی هندی – سارسناکی مشعور است و از بازالت زرد و بتن ساخته شده است.
در سال 1948 دروازه هند شاهد رژه سربازان بریتانیایی بوده  زمانی که استقلال خود را به درست اورده و حال چشم انداززیبا برای محلی ها و توریست هاست .
سنت دیرین : بعد بازدید از دروازه هند به هتل و برج تاج محل در نزدیکی آن بروید و چای بنوشید. که این هتل لوکس سال 1903 افتتاح شد.

7.مسجد مکه (Mecca Masjid)، حیدرآباد (Hyderabad)

.مسجد مکه (Mecca Masjid)، حیدرآباد (Hyderabad)

یکی از بزرگترین مسجه های جهان و یکی از قدیمی ترین ساختمان ها درهند اسن که سال 1614 به دستور محمد علی قطب شاه ساخته شد و 80 سال به طول انجامید.
ظرفیت 1000 نمازگذار را دارد، ستون های عظیم که توسط 1400گاو کشانده شده و از گرانیت سیاه ساخته شده است . و تعدادی از آجر های بالای دروازه از مکه اورده شده که به همین خاطر نام آن را مسجد مکه نام گذاری کرده اند.
ویژگی های قابل توجه این مکان : دروازه ورودی، میدان اصلی مسجد، حوضی بزرگ که به دست انسان ساخته شده است و اتاقی که موهای حضرت محمد (ص) نگهداری میشود. نوشته های قرآنی بالای 15 قوس و در های، گچ بری کل مسجد ونقوش گل و گچبری پیش ساخته که در قوس ها به کار رفته است.

8.قلعه عامر (Amer Fort)، جیپور (Jaipur)

قلعه عامر (Amer Fort)، جیپور (Jaipur)

قلعه عامر توسط مهاجران سینگ اول که در سال 1592 ساخته شده و مدت طویلی پایتخت جیپور بوده است. که روی شیب کوه قرار دارد که برای رسیدن به قلعه پای پیاده یا سوار بر حیوانات که فیل بهترین گزینه برای رفتن پیشنهاد میشود.

جالب چوک اولین میدان با فیل های حکاکی شدهو معبد شیلا دوی که به الهه جنگ معروف است. تراس های و دیوار ها پر از میمون های تزیین شده است.

تالار لذت برای انتقال آب خنگ است که پر از گل است. معبد پیروزی دارای چشم انداز عالی که از قصر و دریاچه و دارای پنا های تزیین شده است.

قلعه جایگار درست بالای قلعه عامر قرار دارد که در سال 1726 جای سینگ ساخته است و دارای برج های نگهبانی بلند و دیوار های مقاوم است که بزرگترین توپ چرخ دار جهان در آن قرار دارد.

9.قلعه آگرا (Agra)

سال 1565 توسط امپراتور اکبر این بنای نظامی ساخته شد و قسمت هایی توسط شاه جهان به آن اضافه شد.

این قلعه ترکیب معماری هندو و اسلامی است که به قلعه سرخ آگرا هم شناخته میشود. که در دو کیلومتری تاج محل قرار گرفته است. ورودی اصلی قلعه که دیوار های کوتاهی دارد به نام دروازه عمار سینگ نام دارد که با طرحی گمراه کننده و مارپیچ تا دشمن گمراه شود.

بزرگترین اقامت گاه خصوصی اکبری محال و جهانگیری محال این مجموعه است. خاص محل یکی از محل های پر رزق و برق با سقف های مسی است و باغی با فواره های زیبا و کانال های آب که در باغ انگور است که مخصوص امپراتور و همراهانش بوده است.

زندان شاه جهان به نام برج هشت وجهی موسمن است که تا زمان مرگش بوده است.

10.غارهای الورا (Ellora)، اورنگ آباد (Aurangabad)

توسط راهبه های بودایی ، جین، و هندو در قرن 5 تا 10 ساخته شده اند. مجموعه 34 تایی این غار ها که شامل عبادتگاه و معبدهاست جزو میراث جهانی یونسکو است. 12 تا متعلق به بودایی ها، 17 تا هندویی ، 5 تا به مذهب جین هستندکه نشان دهنده بردباری مذهبی در آن زمان است که در کنار هم ساخته اند.

غار خیره کننده کارپنتر جزو برترین ها  در هند است. غارهای هندو کنده کاری از بالا به پایین استکه بسیار پیچیده است. معبد کایلاسا در کوه کایلاسا که بالغ بر 200000 تن سنگ بریده شده است.

هتل صفاییه یزد

مقاله قبلی

استانبول شهری در دو قاره ، با ما باشید با تجربیات این شهر

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در راهنمای سفر