گردشگری

یزد شهری با قدمت چندساله

0
خرید بلیط هواپیما

یزد، تمدن کهن ایران و یکی از درخشان ترین میراث فرهنگی را در خود جای داده است. شروع اسکان انسان ها در این سر زمین به دوران هزاره سوم پیش از میلاد و یا بیشتر میرسد. که طایفه ها نام این سر زمین را یزدان مینامیدند که بعد ها یزد محل عبادت شد.

شهر یزد در راس تمام آبادی ها ذیل قرار دارد ، که مهم ترین مراکز سکونت در این سرزمین بوده اند: مهرپادین‌ (مهریز) فهرشان‌، پهره‌ (فهرج‌)، خورمیش‌، ادر (اردکان‌)، شواز، قلاع‌ موبدان‌ (میبد)، طرنج‌، عقدا و اشکذر. که یزد به نام محلی پاک و مقدس نام گرفته است.

در یزد فرهنگ ها و ادیان گوناگونی وجود دارد انند زرتشت که تاریخ درخشانی دارد . که طبق رسومات زرتشتیان در  روز های مشخصی در سال برگزار میکنن که برای جهانگردان و توریست ها دیدن افراد مسلمان و سایر ادیان بسیار جالب است.

اولین شهر خشتی چهارمین استان به لحاظ وسعت در کشور است ودومین شهر تاریخی  جهان بعد از ونیز ایتالیاست، که برترین جاذبه های گردشگری، تاریخی و میراث فرهنگی زیادی در این شهر وجود دارد .  که از شمال و غری با استان های سمنان و اصفهان ، از شمال شرق به استان خراسان رضوی ، از شرق به استان کرمان و خراسان جنوبی ، از جنوب غربی استان فارس و از سمت جنوب شرقی به کرمان محدود می شود.

برخی از بناهای اولیه یزد به زمان اسکندر مقدونی میرسد. که در آن زمان زندانی ساخته است. اماتوسط مورخان گفته میشود در دوره ساسانیان به دستور یزد گرد اول (421-339م) یکشهر به عنوان ” یزد گرد ” ساخته اند . که یزد به معنی مقدس، فرخنده، در خور آفرین می باشد.  یزد در زمان ماد ها از شهرهای مرزی ماد بوده و در زمان هخامنشیان چهار راه مهم شهر بوده است.

میدان امیر چخماق

این میدان متعلق به قرن نهم هجری است یکی از تاریخی ترین نماد یزد است. که این مجموعه اصلی ترین منطقه گردشگری یزد به حساب می اید. که شامل میدان ، تکیه، مسجد ، بازار و آب انبار است.

مسجد جامع یزد

یکی ار شاهکارهای هنر معماری در ایران است. که این مسجد را ساسانیان بنا کرده اند و ادامه ساخت ان به زمان تیموریان به طول انجامید.که 6 ورودی دارد ، یک ایوان و شبستان و صحن بزرگ که در میدان امام خمینی شهر بنا شده است.

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرایی با قدمتی 400 ساله ساخته شده از خشت که برنده بهترین بنای تاریخی باز سازی شده از طرف یونسکو معرفی شده است. که در جاده یزد به کرمان که در 60 کیلومتری شهر یزد  این کاروانسرای دیدنی قرار دارد.

یخچال خشتی میبد

در دوران صفویه این بنای خشتی ساخته شده که برای تولید یخ استفاده میشد چون خشت در واقع از خروج سرما جلوگیری میکند و اجازه ورود گرما هم به داخل نمیدهد. که در نزدیکی شهر یزد در میبد که یکی از مناطق گردشگری یزد می باشد.

باغ دولت آباد

زیبا ترین باغ ایرانی که یادگاری از دوران افشاریه و زندیه است. که در آن بلندترین بادگیر جهان به ارتفاع 8/33 متربا شهرتی جهانی ، که در مرکز شهر یزد قرار داد و که در فهرست آثار ملی و هم در میراث های جهانی یونسکو هم ثبت شده است.

برج خاموشان

بنایی در دل بیابان که متعلق به زرتشتیان ، قلعه ای پر از اسرار در گذشته اعمال مذهبی در آن انجام میشده و ملی برای دفع اموات زرتشتیان بوده است.

نام دیگر برج خاموشیان، دخمه زرتشیان است که در 15 کیلومتری شهر یزد در منطقه ای به نام صفائیه قرار دارد. که در نزدیکی دخمه ها قرار دارد که به کوه دخمه معروف است.

این دخمه ها بیرون شهر ساخته شده است چون اگر آلودگی ای داشتن به داخل شهر نرود . در واقع این برج ها 2 عدد هستند که یکی از ان ها قدیمی تراز دیگری است. یک چاه بزرگ در وسط قرار داد که محل دفن استخوان ها بوده که به قسمت های مختلف مردانه، زنانه، بچگانه تقسیم می شود.

آتشکده ورهرام

اتشکده معروف زرتشتیان که نیازی به معرفی ندارد . آتشی که 1500 سال است که خاموش نشده و بازدید کننده ها و توریست ها باید از پشت شیشه به تماشایش بپردازند.

ساختمان  این اتشکده برگرفته از معماری دوران هخامنشیان است.  این زمین به دست یک زرتشتی پارسی به نام همابائی و برادران امانت  که برای یاد بود پدر مهربانشان ” اردشیر مهربان رستم ” امانت وقف شد . در رو به روی ساختمان حوضی قرار داد که بازدید کنندگان و هم زرتشتیان در حوض سکه می اندازند.

زندان اسکندر

مدرسه ضیائیه یا  ” زندان اسکندر ”  واقع در یزد ، روستای امام که به عنوان یک آثار ملی به ثبت رسیده است . که نزدیک به 10 قرن قدمت دارد . که در سال 831 هجری قمری توسط عارف معروف ضیاء الدین حسین رضی بنا شده و در سال 905 ه.ق توسط پسرانش مجد الدین حسن و شرف الدین علی تکمیل شده است.

در رویت ها گفته میشود که این زندان زمان حمله اسکندر مقدونی ساخته شده است و زندان معروف اسکندر مقدونی است. و یک چاه در وسط حیاط همان سیاه چاا معروف است. اما این چاه بر اثر ریزش پایات در صحن به وجود آمده است.

اسپانیا کشوری رویایی در اروپا

مقاله قبلی

جاذبه های گردشکری ارمنستان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *